
Tags
Min elskede narkoman- Date
- Tid
- 17:30 - 20:00
- Pris
- Billet: Gratis
Vejene ind i misbrug kan være næsten usynlige og overraskende korte. Vejen ud er ofte lang, ensom – og fuld af forhindringer.
Denne aften dykker vi ned i den svære, men nødvendige samtale om, hvordan helt almindelige mennesker – måske uden selv at forstå hvordan – pludselig befinder sig midt i et misbrug. Og hvordan indretningen af samfundet og de sociale normer, vi alle er en del af, kan gøre det endnu sværere at finde vejen ud igen.
Du vil høre personlige og professionelle fortællinger om, hvordan afhængighed kan vokse ud af både ungdomsliv og voksenliv. Om at stå på sidelinjen som pårørende. Og om, hvad vi – både som enkeltpersoner og som samfund – faktisk kan gøre for at hjælpe.
På scenen møder du:
Olga Runciman, psykolog, med fortid som psykiatrisk sygeplejerske og psykiatrisk patient
Anders Sørensen, psykolog og forfatter af bogen Noget I bør vide om udtrapning af psykofarmaka med speciale i afhængighed og nedtrapning
Jens Neuman Knudsen, gymnasieelev, tidligere misbruger og forfatter til Det’ jo bare en pille
Leah Robb, pårørende, billedkunstner og skaber af udstillingen Min elskede narkoman
samt ansatte fra Albertslund Rusmiddelcenter
Samtalen modereres af journalist Morten Runge.
I løbet af aftenen kan du også opleve kunstudstillingen Min elskede narkoman – en rå og rørende fortælling om kærlighed og afhængighed.